Кирил Киров: Ако нашата човешка общност приеме само 1/10 от организацията на едно пчелно семейство, ние ще живеем прекрасно

Главна категория: Новини
Посещения: 5184

20642129 1851061864904746 878023802 oБай Киро е пчелар от близо 40 години. Хваща занаята от дядо си Киро, чието име носи и който му преподава първия урок, когато е бил 8-годишно дете. Днес наричат големия несебърски пчелар Кирил Киров „Цар на пчелите“ и има защо. В двора си отглежда 170 кошера, има малък музей, който разказва всичко за пчеларството. Освен че много обича пчелите и природата, бай Киро страшно много обича и хората и с радост споделя всичко, което знае в книгите си и пред гостите си. По негова идея в Несебър години наред се провежда Националният фестивал на меда, за който също ще стане дума в този разговор. И още за уроците, които не сме научили от пчелното семейство и за мисията на пчеларя и пчелите за съществуването на света във вида, в който го познаваме днес.

Всички сме чували думите на Айнщайн, че ако изчезнат пчелите, на Земята й остават само 4 години живот. Защо това е така?

20662722 1851061871571412 1792971366 oTaka e, защото пчелата е най-уникалното творение на природата. Нейната уникалност се състои в това, че за да се храни, тя посещава растенията. Събира прашец, събира и нектар. Когато пчеличката каца от цвят на цвят, за да събира прашец, извършва опрашване на растенията. За да има опрашване на растенията, за да има природа, трябва да има и пчели. 85% от опрашването на растителния свят се дължи на пчелите. Останалите 15% са други насекоми. Затова думите на Айнщайн са много точни.

Вие бяхте един от инициаторите на медената закуска в Несебър, която проведохте с Мария Габриел в СУ „Любен Каравелов“ неотдавна. Децата бяха силно впечатлени, а вие не се уморявате да разказвате за ползите от меда и пчелните продукти. Това мисия ли е?

20641631 10209935736456910 489091247 oДа! Мисия е. И сега продължавам. Създадох музей на пчеларството преди 15 години, който ежедневно се посещава от много хора - 100-200 човека, които получават познания за меда, за пчелните продукти, за природата. В музея имам кът на древен Несебър, където посетителите могат да се запознаят и с културно-историческото наследство на Несебър. Това са макети на емблематични исторически паметници в Стария Несебър, в които също отглеждах пчели. С това доказвам, че пчелата може да живее навсякъде, стига да полагаш необходимите грижи.

Нека издадем в аванс и новината, че предстои да излезе и вашата пета книга. Как ще се казва тя и какво ще съдържа?

Нарича се „Назад в миналото и настоящето“. Заглавието е красноречиво. Книгата е обемиста, защото обхваща много сфери от моя живот – от раждането ми до сега и моята разнообразна дейност – културна, просветна, туристическа, пчеларска и каква ли още не. Искам да разкажа на младото поколение, защото то не знае, какво е било моето време, каква е била средата, какви са били отношенията между хората. В книгата сравнявам периода тогава, преди 50-60 години, със сега. За жалост, вече ги няма онези отношения. Хората вече не са приятели, не са един за друг братя. В книгата още има мемоарна част, краеведска и най-вече пчеларска. Аз проследявам историята на българското пчеларство през последните 65 год., което никой не е направил до ден днешен.

20628904 1851061891571410 1229177459 oХващам ви в интересен момент. Вадите мед. Един кошер колко мед може да даде?

Много е относително. Зависи от системата на кошера. Първата съвременна система на кошерите е Дадан-Блат, от която средно се получава от 25 до 65 кг. мед. Казвам го с уговорката, че зависи най-вече от самия пчелар и грижата, която той полага. Зависи и от околността, от т.нар. пчелна паша, от времето. Много са факторите, но основният източник - това е пчеларят. Технологията напредва и вече новата система кошери т.нар Лангстрот-Рут позволява отглеждане на 100 хиляди пчели, почти двойно от системата Дадан-Блат и съответно при тази система може да се получи над 100 кг. мед от един пчелен кошер. И в България има такива високи добиви, но за целта трябва да се практикува подвижно пчеларство, което ще рече, че пчелите трябва да се местят на различни райони с различна пчелна паша. Имам един приятел, който пчеларства в Австралия. Казва ми, че местят кошерите на 300-400 км. И получават над 120 кг. мед от кошер. Можете ли да си представите? Просто трябват много грижи и внимание, много труд и много любов.

Какъв е най-ценният съвет или може би най-ценният урок, на който могат да ни научат пчелите?

20629194 1851061884904744 362851565 o

Ако нашата човешка общност приеме само 1/10 от организацията на едно пчелно семейство, ние ще живеем прекрасно. Само 1/10! Първо, организацията. Пчелното семейство има безупречна организация. Второ, пчелата учи на трудолюбие. Трето, пчелата учи на себераздаване, на всеотдайност. Затова много от пчеларите са такива хора. Обичат природата, трудолюбиви са, себераздават се. Дават за другите от това, което те имат. Както пчелата буквално си дава живота. И нещо още по-уникално. Когато през зимата няма мед, последната капка мед се пази за майката, защото майката създава семейството. Знаейки това, аз обожавам жената. Жената дава живот.

Предполагам имате много истории покрай пчеларството, ще ни споделите ли някоя?

Случи се преди около 30 години. Аз практикувах подвижно пчеларство. Наложи да отсъстваме семейно близо месец. Тогава имах 12 кошера и реших да ги преместя. Намерих един камион, но шофьорът ми каза, че ще дойде, обаче се страхува от пчелите и не може да помогне с пренасянето.

20641627 10209935736176903 1092710509 oНамерих двама работници и ги питам: „Страх ли ви е от пчелите? Не, викат, нас колко са ни жилили. Няма страшно!“

Тръгнахме да ги транспортираме по един много лош черен път. Тогава нямах този опит на местене на пчелите, който имам сега. Пристигнахме, но когато отворих капаците на камиона да свалим кошерите, видях, че два кошера са се обърнали. Работниците се уплашиха и побягнаха. Шофьорът не смее да излезе от кабината. Тогава аз се принудих да ги сваля. Кошерите бяха с магазини и тежаха около 50 кг. единият. Това беше някъде към 10:30 вечерта, нощно време. Хубава луна беше изгряла та се виждаше добре. Кошерите бяха буквално обвити с пчели, а аз нямах ръкавици. Имах само едно було. И започнах полека да свалям кошерите.

Как?

Един по един. Прегръщам кошера и го свалям. Когато се прибрах вкъщи, извадих 76 жила! Броих ги едно по едно. И не умрях. Беше ми лошо, имах неразположение, но не умрях. На сутринта отидох на лекар. „Ти луд ли си, вика д-р Пеев. Можеше да умреш на място!“ Оттогава местя пчелите само с много здраво вързани кошери. Не всеки може да бъде пчелар, трябва да имаш поносимост към пчелната отрова, трябва да имаш имунитет. Аз още се чудя каква голяма поносимост съм имал към нея. Мислех си, че след този случай ще я загубя. Не я загубих!

20628930 1851061878238078 2123221999 oВ края на август предстои традиционният фестивал на меда в Несебър, вие сте един от инициаторите за неговото създаване и част от организаторите, какво ще е любопитното тази година? Има ли нещо ново?

Да, ще има ново. Ние искаме фестивалът на меда да получи по-голямо разнообразие на биопродукти и селскостопанска продукция, не само мед и пчелни продукти. Новото е това, че освен пчелен мед ще се предлагат готвени ястия на място. Ще има сирене, масло, кашкавал, луканки и още много други. Искаме за в бъдеще фестивалът на меда да прерасне в базар на селскостопанската продукция.

Вижте още: Янаки Досев: Рибарската професия не е за всеки